Program KLUB 2022 realizacja

Nasz klub uczestniczył w projekcie Rządowym Program - KLUB 2022 finansowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. dysponentem Funduszu jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Celem Programu „Klub” jest:

• upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, „wyrównywanie szans”,
• wsparcie instytucjonalne działalności podstawowych jednostek struktury organizacyjnej sportu polskiego – klubów sportowych, w zakresie aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży,
• inwestycja w kapitał ludzki w sporcie dzieci i młodzieży,
• stworzenie możliwości do optymalnego wykorzystania przez samorządy lokalne potencjału infrastrukturalnego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

W ramach realizacji przedsięwzięcia od 27.06.2021 r. do 31.08.2021 r. przeprowadziliśmy zajęcia sportowe dla 40 dzieci, które chciały aktywnie spędzić czas w okresie wakacji. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu po trzy godziny, dzieci były podzielone na dwie grupy, starsza i młodsza. W trakcie zajęć skupialiśmy się na zajęciach ogólnorozwojowych z wykorzystaniem zakupionego sprzętu oraz sprzętu, który był w posiadaniu klubu. W każdym treningu, co najmniej 10 minut poświęciliśmy na tzw. Life Kinetik. Ćwiczenia mające na celu ukazanie umiejętności w zakresie koordynacji ruchowo-wzrokowej, percepcji, timingu, szybkości oraz trafności podejmowania decyzji czy równowagi lateralnej. W trakcie zajęć skupiliśmy się na poprawie motoryki dzieci, oraz pokazania innego sposobu spędzania wolnego czasu. Uczestnicy zajęć mieli okazje spróbować innych dyscyplin sportowych nie tylko piłki nożnej takich jak rugby, piłka ręczna. W trakcie zajęć wplątywaliśmy zabawy w berka, dwa ognie, klasy itp. Wszystkie dzieci miały okazję rywalizować z rówieśnikami z innych rejonów Polski, którzy przebywali na obozach sportowych w naszym rejonie. Przed każdym turniejem były omawiane aspekty gry „Fair play” i kładziony był nacisk na zrozumienie norm wartości w sporcie. Już pod koniec czerwca dzieci miały okazję rozegrać pierwszy turniej w swoich rocznikach z drużyną z Opatowa. Mając sprzęt zakupiony w ramach programu KLUB 2022 mogliśmy organizować gry na dwóch boiskach jednocześnie, co zwiększyło atrakcyjność takich turniejów. Mogliśmy też zaprosić do treningu więcej dzieci od 6 roku życia mając odpowiednie piłki dla takiej kategorii wiekowej. W lipcu i sierpniu raz w tygodniu mieliśmy okazję rywalizować z ciekawymi zespołami np. z Ostrowca Świętokrzyskiego, z Oświęcimia, z Opoczna, z Elbląga, z Rudy Śląskiej, z Olsztynka, z Józefowa, ze Szczawnicy. W trakcie zajęć odbywały się, co jakiś czas pogadanki na temat zdrowego odżywiania jak i zdrowego trybu życia. Dzieci opowiadały o swoich śniadaniach, obiadach i kolacjach i oczywiście, jakie owoce i warzywa jadły przez cały dzień i co robią w wolnym czasie. Pod koniec sierpnia wykonaliśmy testy dla dzieci na końcu przedsięwzięcia, co zostało ujęte w Narodowej Bazie Talentów.